Το “σπίτι στο χωριό” και αργότερα το “εξοχικό”, ήταν πριν από μερικά χρόνια συνυφασμένα με την ελληνική πραγματικότητα, όπου συν τοις άλλοις το ποσοστό ιδιοκατοίκησης άγγιζε το 80%.
Στροφή σε ακίνητα μικρότερου εμβαδού κάνουν οι Έλληνες αγοραστές, στοχεύοντας κυρίως σε επενδυτικές ευκαιρίες που μπορούν να εξασφαλίσουν μελλοντικές υπεραξίες, ενώ τα μεγαλύτερα ακίνητα επιλέγονται κυρίως για ιδιοκατοίκηση.
Με Απόφαση του Αναπληρωτή Υπουργού Εθνικής Οικονομίας και Οικονομικών, κ. Νίκου Παπαθανάση, εντάσσεται στο Ταμείο Ανάκαμψης και Ανθεκτικότητας το έργο: «Εντοπισμός αυθαίρετης δόμησης με σύγχρονα τεχνολογικά μέσα».
Διαμέρισμα με σχεδόν 3.000 ευρώ το τετραγωνικό στην Ελληνορώσων και τα Εξάρχεια; ενοίκιο ως και 840 ευρώ για οικογενειακή στέγη 100 τ.μ. στον Άγιο Παντελεήμονα; Κι όμως, αυτή είναι η νέα πραγματικότητα στην ελληνική κτηματαγορά, συνεχίζει να καλπάζει με διψήφιες αυξήσεις, την ώρα που οι τιμές των ακινήτων στην υπόλοιπη Ευρωζώνη υποχώρησαν κατά 0,4%, συνεχίζοντας το πτωτικό σερί.
Σε ανοδική πορεία κινούνται οι τιμές της αγοράς οικοπέδων στο λεκανοπέδιο της Αττικής καθώς και στα μεγάλα αστικά κέντρα της χώρας, πλησιάζοντας όμως στο σημείο όπου κλείνει ο ανοδικός αυτός κύκλος Την ίδια στιγμή οι αλλαγές στον κατασκευαστικό τομέα είναι καταιγιστικές, ενώ αναφορικά με τα κόστη, οι τάσεις είναι μικτές. Σταθεροποίηση στο τομέα των τιμών υλικών, σε σχέση με ότι έχουμε βιώσει τα τελευταία 3 χρόνια, αλλά αύξηση στον εργατικό κόστος.
Και ο ανήφορος δεν έχει τέλος! Με ρεκόρ διετίας έκλεισε η αγορά ακινήτων τον Ιούνιο, ενώ ειδικά στην περιοχή του Λεκανοπεδίου οι δείκτες αποδεικνύουν ότι υπερκαλύφθηκαν οι απώλειες της δεκαετούς οικονομικής κρίσης, που συν τοις άλλοις ρήμαξε την οικοδομική δραστηριότητα και τη ζήτηση κατοικίας.